Zimowy ślub – plusy i minusy zimowego wesela

 

Zimowy ślub nie jest dla nas zaskoczeniem. Każdego roku fotografujemy kilka zimowych wesel.

 

Obecnie jesteśmy po jednym z najbardziej pracowitych sezonów zimowych 2019/2020. Za nami jest aż 8 ślubów, które odbyły się w sezonie od grudnia do lutego. Mamy swoje przemyślenia na temat zimowych wesel i chętnie się nimi podzielimy na świeżo, gdy jeszcze pamiętamy każde z tych przyjęć.

 

Szczególnie, że obecna sytuacja z coronawirusem stawia wiele par przed decyzją przeniesienia ślubu na terminy jesienne czy zimowe.

 

Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie organizacji ślubów poza sezonem. Rozwiejemy też wszelkie wątpliwości co do organizacji wesela zimowego.

Zalety wesel zimowych

 

Zacznijmy od tego co najbardziej przyjemne, czyli poznajmy zalety organizacji wesela zimową porą:

 

 • Dużo wolnych terminów – poza sezonem ślubnym wielu usługodawców, także tych bardzo popularnych, ma dostępne terminy (w tym te najbardziej porządane – sobotnie). Wiele z naszych par organizowało ślub zimowy z uwagi na np. wymarzony lokal, który w sezonie wakacyjnym, w sobotę, wolny termin ma dopiero za 2-3 lata. Ponieważ nikt z nich nie chciał tyle czekać – wesela odbyły się zimą.

 

 • Dostępność usług makijażystek i fryzjerów – nie trzeba wstawać o 6 rano, by iść na makijaż ślubny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że makijażyści czy fryzjerzy będą mieć w swoim kalendarzu dużo wolnych godzin.

 

 • Zimowe menu – nareszcie goście ucieszą się z rosołu na obiad ;). To oczywiście żart, w którym jest jednak ziarenko prawdy. Z pewnością chętniej goście zasiądą do gorącego obiadu zimą, niż w upalnym czerwcu.

 • Duża frekwencja gości – wiele naszych par zauważyło dużą frekwencję w stosunku do liczby zaproszonych gości. Powód? W sezonie zimowym odbywa się mniej wesel, zatem rzadko zdarza się, że goście muszą wybierać spośród kilku wesel w jednym terminie. Zimą jest także zdecydowanie mniej urlopów, więc istnieje szansa, że goście w danym terminie będą dostępni.

 • Niepowtarzalny klimat – zimowe wesela mają coś, czego absolutnie nie doświadczyliśmy na ślubach w innych porach roku – klimat od samego wejścia na salę. Światła świec, girlandy żarówkowe czy oświetlenie architektoniczne wygląda dokładnie tak, jak powinno. Goście wchodzą na salę już przygotowaną do zachwycania się. Klimat sprzyja zabawie, rozmowom przy stole i … zdjęciom!

 • Wiele możliwości dekoracji światłem – zdecydowanie zimowe śluby wyglądają najlepiej, gdy głównym elementem dekoracji będą światła, które w duecie z kwiatami i świecami oczarują gości. Girlandy żarówkowe, świece, ścianki ledowe, oświetlenie architektoniczne i wiele innych zabiegów, które na weselach zimowych są absolutną koniecznością. To właśnie dzięki oświetleniu zbudujecie klimat, który goście poczują od samego wejścia na salę. Uwierzcie, to jest mocny punkt zimowych wesel!

 • Zimowe dekoracje – zimowe dekoracje mogą przybrać różnorodną formę. Zabawa konwencją od bajkowej zimowej scenerii po świąteczne akcenty. To z pewnością daje ogromne możliwości interpretacji tematu zimy. To, za co uwielbiamy dekoracje zimowe, to ogrom możliwości, które niekoniecznie muszą oznaczać ogrom wydatków!

 • Filmowy pierwszy taniec – musimy koniecznie zwrócić na to uwagę – pierwszy taniec wykonany w półmroku, z klimatycznym światłem, jest przeżyciem nie do opisania. Wygląda to filmowo i co tu dużo mówić – bardzo romantycznie.

 • Pogoda, która może mile zaskoczyć – wiele z naszych par wiedziało, że jedno na co nie mają wpływu to pogoda. Oczywiście, wszyscy marzyliśmy o weselu z białym śniegiem, ale oprócz wesela zimowego w Zakopanem, to niestety, nigdzie tego śniegu nie było. Jak to może być plusem, pewnie się zastanawiacie – wyobraźnie sobie, że skoro nastawicie się, że pogoda może nie być do końca wymarzona, to możecie się tylko miło rozczarować. I mamy jeszcze jeden plus – brak upału. Zdecydowanie makijaż nie spłynie, pan młody nie roztopi się w garniturze a klimatyzacja na sali da radę! A jeśli z początku będzie nawet trochę zimniej, to goście chętniej będą się ruszać na parkiecie ;).

 

 • Zabawa skupiona wewnątrz lokalu – na zimowych weselach na dwór wychodzą tylko palacze i to na krótko. Zatem macie wszystkich gości skupionych w jednym miejscu, gotowych do zabawy, czy to przy stołach, czy na parkiecie.

 • Klimatyczne zdjęcia – uwierzcie, że zimowe śluby mają w sobie wiele uroku. Zdjęcia z pewnością będą trochę ciemniejsze, bo na dworze zwykle jest trochę szaro, ale przez to dostają niezwykłego klimatu.

Wady zimowych wesel

Czy wesele zimą to tylko piękny klimat i praktycznie bezproblemowa organizacja? Oczywiście, że nie. Zobaczcie nasze przemyślanie na temat wad organizacji wesel zimową porą:

 

 • Inny scenariusz dnia ślubu – organizując wesele zimą trzeba na nowo przemyśleć cały dzień ślubu. Najczęściej śluby zimowe zaczynają się trochę wcześniej, by ceremonia zaczęła się jeszcze, gdy jest w miarę jasno. Trzeba też pamiętać, że w związku z tym odpowiednio wcześniej muszą zacząć się przygotowania. Do tego po ceremonii jest już ciemno, więc nie wykona się zdjęcia grupowego z gośćmi przy kościele a życzenia odbywają się już na sali. Świetnym rozwiązaniem, które w tym roku gościło na kilku weselach, było przesunięcie życzeń na czas po obiedzie. Jak to wyglądało w praktyce? Goście przyjechali na salę, przywitali parę młodą i zasiedli do obiadu. Jeśli ktoś chciał złożyć życzenia, para informowała, że dopiero będzie przyjmować życzenia po uroczystym obiedzie. Goście najpierw zagrzali się, zjedli coś dobrego i muzycy zapraszali na parkiet, by złożyć życzenia. Potem krótka przerwa, pierwszy taniec i wesele tradycyjnie, z elementami które para młoda chciała.

 • Zimno – latem narzekamy na upały a zimą na mróz. Na zimowym weselu może się zdarzyć, że kościół nie będzie ogrzewany i goście się wymarzną. Lokal może nie być odpowiednio zagrzany i z początku także i tu przyjdzie gościom siedzieć w zimnej przestrzeni. Niestety, jak jest zima, to musi być zimno ;).

 • Kupno dodatkowych ubrań – zdecydowanie na zimowe wesela stylizacje muszą uwzględniać ubrania wierzchnie. To są dodatkowe koszty, które trzeba uwzględnić w budżecie ślubu. Panowie często sięgają po płaszcze, które można potem wykorzystać. A co dla pań? Płaszcze, sztuczne futra, swetry czy narzutki. Wybór jest spory, czasami można wypożyczyć w salonach odpowiednie nakrycia.

 • Wcześniejsza pora ceremonii – śluby zimowe zaczynają się od około godziny 14 do 16. Tutaj nie ma znaczenia, czy są to śluby wyznaniowe w kościele, czy plenerowe (bo i takie w tym roku fotografowaliśmy).

 • Zdjęcia grupowe i zdjęcia z gośćmi tylko wewnątrz lokalu – zdjęcie grupowe gości przed kościołem czy tuż po ceremonii jest zwykle niemożliwe. Jest już ciemno, goście są zmarznięci i chcą jak najszybciej pojechać na salę. A tam, może okazać się, że nie da się zrobić zdjęć 200 osobom w jednej przestrzeni. Jaką mamy na to radę? Zdjęcia z gośćmi, ale w mniejszych grupach. To może dość mocno kolidować z setem muzycznym, dlatego zawsze ustalamy to z muzykami, aby nie wpływać na scenariusz wesela.

 

Uwierzcie, że nie jesteśmy w stanie podać więcej minusów zimowych ślubów. Może dlatego, że po każdym z naszych zimowych wesel byliśmy zafascynowani niespieszną atmosferą i klimatem zupełnie innym od ślubu letniego.

 

Ślub w Boże Narodzenie

Często, gdy pada temat zimowego ślubu, pary myślą o organizacji wesela w okresie świąt Bożego Narodzenia. Czy to faktycznie dobry pomysł?

 

Plusy ślubu w święta

 

 • Klimat – świąteczny klimat albo się kocha, albo ma się go dość. Dla wielbicieli choinek, reniferów i świątecznych piosenek z pewnością będzie to idealna pora na wesele.

 

 • Dekoracje – wiele par za plus świątecznego ślubu podaje świąteczne dekoracje, które sprzyjają atmosferze. To prawda – kościoły są wtedy przybrane wielkimi choinkami ubranymi w lampki i bombki. Lokale dbają w szczególności o nastrojowe dekoracje. To z pewnością może pomóc zredukować koszty wesela.

 

Minusy świątecznego ślubu

 

 • Zwiększone koszty – śluby w święta mogą generować koszty usługodawców.

 

 • Zmniejszona dostępność usługodawców – wiele osób z branży ślubnej nie pracuje w święta. W związku z tym, mogą pojawić się problemy ze znalezieniem dla siebie odpowiedniej ekipy do organizacji ślubu świątecznego.

 

 • Goście – święta to czas spędzony z rodziną. O ile planujecie kameralny ślub świąteczny, to faktycznie może się udać go zorganizować. W przypadku dużych wesel może okazać się, że spora liczba osób odmówiła, bo święta spędza z rodziną, wyjeżdża na narty, etc.

 

Ślub w sylwestra 

Kolejnym terminem, który chętnie wybierają pary na wesele, jest sylwester. Czy rzeczywiście ślub w sylwestra to dobry pomysł?

 

Zalety ślubu w sylwestra

 

 

 • Dekoracje – nadal można wykorzystać dekoracje świąteczne albo pójść w zupełnie inną stylistyką i zrobić ślub w stylu imprezy karnawałowej. Każdy z gości mógłby dostać maskę jako prezent.

 

 • Fajerwerki – czyli atrakcja, która jak nigdy pasuje właśnie do sylwestrowego ślubu. Jeśli marzyłaś o fajerwerkach o północy, jedynie w sylwestra może się to udać!

 

 • Zimne ognie – to właśnie zdjęcia z zimnymi ogniami w sylwestrową noc mają największą moc. Sprawdziliśmy na jednym z naszych sylwestrowych wesel.

 

 • Atmosfera – wesele plus noc sylwestrowa – to musi się udać. Goście będą w szampańskich nastrojach nie tylko o północy.

 

 

Wady sylwestrowego ślubu 

 

 • Zwiększone koszty organizacji – podobnie jak w przypadku ślubów w święta, wesele w sylwestra także może generować koszty usługodawców.

 

 • Zmniejszona dostępność usługodawców – i znowu mamy podobną sytuację do świątecznego wesela – znamy dużo osób z branży ślubnej, które nie przyjmują zleceń w sylwestra.

 

 • Goście – kolejnym razem przywołamy podobieństwo do wesel w święta. Sylwester często jest przez gości rezerwowany na wiele miesięcy do przodu i może się okazać, że wielu z nich ma już zaplanowane wyjazdy na tę noc.

Zimowe wesela od strony fotografa

Jak my się przygotowujemy do zimowych ślubów?

 • Sprzęt – w przypadku zimowych wesel dbamy o nasz sprzęt fotograficzny jeszcze bardziej, niż latem. Zawsze mamy dodatkowy zapas, czyli plan b w postaci kilku korpusów aparatów, obiektywy, dodatkowe baterie i karty pamięci. Dlaczego? Obiektywy parują, gdy z mrozu wchodzi się do ciepłego pomieszczenia. Baterie szybciej się wyładowują. Dlatego musimy mieć więcej sprzętu, by być na wszystko przygotowanym.

 

 • Ubrania – zdecydowanie królują ciepłe, ale wąskie rękawiczki, by palce nie zamarzły i mogły płynnie tańczyć po pokrętłach aparatu. Do tego kurtki i płaszcze, obowiązkowo ciemne, byśmy jak najmniej rzucali się w oczy. Nadal chcemy być dla Was estetyczni ;).

 

 • Dojazd – szczególnie zimą może okazać się, że gdzieś na drodze jest ślisko, dojazd jest utrudniony przez sypiący śnieg. Tej zimy nam to nie groziło, ale wcześniejsze zimy nauczyły nas tego, by wyjechać na miejsce o wiele wcześniej.

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas argumenty pomogą Wam w podjęciu decyzji czy organizować ślub zimą, czy jednak brać pod uwagę inne terminy. Z naszej perspektywy wesela zimowe są wspaniałym wydarzeniem, ale trzeba mieć świadomość, że mają zupełnie inny klimat niż wesela letnie.

 

Zachęcamy Was jeszcze do zobaczenia różnych naszych zdjęć z zimą w tle:

 

KASIA + MICHAŁ | SESJA NARZECZEŃSKA ZIMĄ

MARTA + PAWEŁ | ZIMOWA SESJA NARZECZEŃSKA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

KLAUDIA + PIOTR | ZIMOWY PLENER NARZECZEŃSKI

 

Zdjęcia przedstawiają efekty współpracy z wieloma specjalistami z branży ślubnej:

Oświetlenie | Strefa Światła

Dekoracje | Kwiaciarnia Pokusa | Kwiaciarnia Jaśmin | Bedeko

Organizacja | Agata Papież – Agencja Spinki

 

Jeśli macie pytania lub chcecie podzielić się z nami własnymi doświadczeniami z organizacji ślubu zimowego – dajcie znać w komentarzu.

 

Pozdrawiamy,

 

Marysia i Karol

 

PS Zostawiamy Was z kilkoma zdjęciami, abyście sami mogli ocenić czy podobają się Wam takie zimowe klimaty.