Najpiękniejsze miejsca na sesję fotograficzną w Polsce (aktualizacja 05.2023)

Wybraliśmy dla Was nasze najlepsze i najpiękniejsze miejsca na sesję fotograficzną w Polsce. Znajdziecie tu propozycje na miejsca na sesje ślubne i narzeczeńskie nad morzem, w górach, w Warszawie, Krakowie, Kielcach i innych miastach. Przedstawiamy miejsca w plenerze i w miejskim zgiełku. Takie, które wykorzystacie na zdjęcia zakochanych, ale także na sesje rodzinne, brzuszkowe i sesje z modelami.

 

Są to lokalizacje do których chętnie wracamy, które polecamy Wam za każdym razem, gdy się nas pytacie o ulubione miejscówki fotograficzne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zatem zapraszamy 🙂

 

Nasze ulubione miejsca na sesję fotograficzną w Polsce

Do tej pory chętnie korzystacie z naszych poleceń miejsc na plener w okolicach Kielc i w województwie świętokrzyskim:

PORADY | MIEJSCA NA PLENER FOTOGRAFICZNY W KIELCACH I OKOLICACH

Dlatego postanowiliśmy zgromadzić w jednym miejscu lokalizacje w różnych częściach kraju. Są to miejsca powszechnie znane i takie, które jeszcze nie zostały odkryte, z potencjałem.

 

Przez wiele lat zgromadziliśmy mnóstwo miejscówek, do których chętnie wracamy z naszymi parami. Cały czas mamy jeszcze i takie, które odkryliśmy dawno, ale jeszcze nigdy nie udało nam się zawitać do nich na sesję. Jeśli tak się stanie, wtedy dopiszemy do tej listy kolejne polecane miejscówki.

 

Ta lista to nie tylko subiektywny wybór naszych ulubionych miejscówek do fotografowania. Chcieliśmy w jednym miejscu mieć też taką listę dla naszych par, które często proszą o podpowiedź odnośnie miejsca sesji. Wiemy, że teraz wszystkim będzie łatwiej znaleźć to jedno, wymarzone miejsce na plener ślubny, narzeczeński czy sesję rodzinną.

 


Miejsca na sesję nad morzem

Nasze morze jest piękne i wbrew pozorom, można znaleźć jeszcze plaże mniej uczęszczane lub wybrać się na sesję o wschodzie słońca, co gwarantuje, że będzie znacznie mniej innych osób wokoło.

Nad Bałtykiem mamy kilka miejscówek, ale te dwie szczególnie spodobały się naszym parom i dlatego i Wam je prezentujemy.

 • Sesja na plaży w Gdyni Orłowo

 

Klif Orłowski i pobliska plaża Gdynia Orłowo, to jedno z popularniejszych miejsc nie tylko na spacery. Fotografowie uwielbiają to miejsce i, tak jak my, ściągają tu swoje pary młode z całej Polski, by fotografować.

miejsce idealne na sesję o wschodzie słońca, z uwagi na położenie (słońce wschodzi nad linią brzegową, ale zachodzi już za klifem)

– o wschodzie słońca nawet w ścisłym sezonie spotkacie na plaży co najwyżej kilka par młodych, spacerowiczów z psami i biegaczy. Nie ma tłumów na plaży, jedynie tłoczno jest na molo

– my zawsze zatrzymujemy się na parkingu tuż przy plaży https://goo.gl/maps/aVj9WJa9WpPY46j76  i stamtąd idziemy na zdjęcia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że parking ten jest płatny od około 8 rano

 

Przykładowe sesje na plaży w Gdyni:

PAULINA + KUBA | SESJA O WSCHODZIE NA KLIFIE ORŁOWSKIM W GDYNI

ASIA + KAROL | PLENER POŚLUBNY NA KLIFIE ORŁOWSKIM

 


 • Sesja na plaży Stilo

 

Odkryliśmy tę plażę podczas prywatnej wycieczki i zapragnęliśmy zrobić tam sesję. Plaża mieści się w okolicach latarni morskiej Stilo, w okolicach Łeby.

– plaża jest idealna na sesję o zachodzie słońca; jest szeroka i mało uczęszczana

od parkingu do plaży wiedzie droga przez urokliwy las, który nazwaliśmy lasem Hobbitów. Pokryty mchem, oświetlony zachodzącym słońcem przebijającym przez drzewa, pachnie ściółką i morską bryzą

– parkowaliśmy na płatnym parkingu w okolicach wejścia do lasu, budek z jedzeniem i biwaków (gdzieś tu https://goo.gl/maps/U6weGuTysJbAemPe7)

 

Przykładowa sesja na plaży Stilo:

JUSTYNA + MICHAŁ | SESJA POŚLUBNA NAD MORZEM


 

Miejsca, które są godne uwagi, ale jeszcze nie mieliśmy okazji fotografować tam naszych par:

 

 • Wydmy w Łebie w Słowińskim Parku Narodowym – opcja ta jest płatna, jak prawie każde pozwolenie na fotografowanie w parkach narodowych (podobno około 300 zł, ale każdorazowo trzeba dopytać https://slowinskipn.pl/pl/cennik-turystyka/inne-oplaty.html). Dodatkowo trzeba jeszcze doliczyć koszty meleksów, które zawiozą na miejsce i odwiozą na parking, bo trasa od parkingu po same wydmy jest długa i czasochłonna.

 

 • Hel – a dokładniej Cypel Helski – chociaż każdy zakątek Helu ma swój urok. Jedyny minus, to ogromne tłumy w sezonie. Nam udało się kiedyś pojechać tuż po majówce, gdy wszyscy turyści wrócili do domów. Klimat cudowny ❤️

 


Piękne miejscówki na sesję w górach

Górskie wędrówki to jest nasz żywioł; bywamy często na górskich wycieczkach, zwiedzamy szlaki bardzo znane i te mniej wydeptane. Znacznie częściej chodzimy po górach bez par, ale chcemy to zmienić, bo górskie sesje są fantastyczne!

 

 • Pamiętajcie, że plenery na terenach parku narodowego, zarówno w Bieszczadach, jak i w Tatrach, są płatne!

 

 • Należy przed wyjazdem uiścić opłatę za fotografowanie zgodnie z informacjami na stronach parków

 

 

 

 • Jeśli chcecie uniknąć tej opłaty, polecamy poszukać miejsc widokowych na góry, poza terenem parku. To jest też opcja dla osób, które wiedzą, że nie są stworzone do pieszych wędrówek, ale marzy im się zdjęcie z górami w tle.

 

 • Jeśli wybieracie się na sesję w góry, pamiętajcie, że wchodząc na szlak trzeba być odpowiednio przygotowanym.

 


Zanim wybierzecie się w góry:

 

– Koniecznie sprawdźcie czas dojścia na miejsce i zejścia ze szlaku; polecam https://mapa-turystyczna.pl/

Sprawdźcie pogodę, bo ta jest w górach zmienna

Weźcie ze sobą odpowiedni sprzęt, ubranie, buty, prowiant, mapy

– Miejcie ze sobą naładowane telefony, powerbank, latarki czołówki, mapę i zapisany numer do GOPR lub TOPR

Poczytajcie o trasie na blogach podróżniczych, dopytajcie na grupach fotograficznych o szczegóły – w górach zalecamy rozwagę!

 


Sesja w Bieszczadach

Bieszczady to góry, które są świetnym miejscem do fotografowania.

Mają w sobie spokój, nie czuć tu komercji i są znacznie mniej oblegane niż Tatry. Ale niech Was nie zwiedzie przeświadczenie, że bieszczadzkie szlaki są puste! Od wielu lat coraz więcej osób marząc o spokoju, wybiera się właśnie w tę część Polski. Trzeba zatem pamiętać, że trasy są oblegane, nie tak jak w Tatrach, ale jednak zupełnej pustki to tu nie ma ;). Ale są za to piękne widoki, cudowne trasy, które nawet dla mniej wprawnych mogą okazać się do pokonania. A jeśli nikt z Was nie będzie chcieć wdrapywać się na szczyty, pozostają miejsca widokowe lub Jezioro Solińskie, nazywane bieszczadzkim morzem…

 

Byliśmy na wielu prywatnych wędrówkach po Bieszczadach i okolicach – zdobyliśmy Tarnicę, przeszliśmy połoniny, zwiedziliśmy Solinę, Sanok… Te tereny obfitują w miejsca do fotografowania.

 

W Bieszczadach fotografowaliśmy także niezwykłe kameralne śluby:

OLA + DANIEL | KAMERALNY ŚLUB W BIESZCZADACH W RUSINOWEJ POLANIE

KINGA + PIOTR | WESELE W RUSINOWEJ POLANIE W BIESZCZADACH

 

Bieszczady polecamy o wschodzie i zachodzie słońca, o każdej porze roku, bo zawsze zachwycają.

Poniżej kilka miejsc, które serdecznie polecamy.

 


Sesja na Połoninie Wetlińskiej

 

Polecamy najkrótszą, ale stromą godzinną trasę szlakiem żółtym (Przełęcz Wyżnia do Schroniska Chatka Puchatka, które obecnie jest w remoncie!).

Na dole znajduje się parking, na którym można zostawić auto. My byliśmy w listopadzie, dlatego nie płaciliśmy ani za parkowanie, ani za wstęp na teren parku. Jednak każdorazowo trzeba się liczyć z tym, że opłaty mogą się zmieniać. Najlepiej sprawdzać informacje na stronie parku.

 

Przykładowa sesja:

IZA + PIOTR | SESJA POŚLUBNA W BIESZCZADACH

 


Sesja na Połoninie Caryńskiej

 

Jesteśmy mistrzami wyszukiwania tras krótkich, ale męczących. Kolejna trasa po bieszczadzkich połoninach właśnie taka jest. Polecamy wejść zielonym szlakiem z Brzegów Górnych na Połoninę. Powrót tą samą trasą. Około 1,5-2h w jedną stronę.

 

Przykładowa sesja:

DOROTA + TOMEK | PLENER POŚLUBNY W BIESZCZADACH

 


Sesja Przysłup Caryński – Schronisko Koliba

 

To miejsce spodoba się tym, którzy chcą iść mniej obleganym szlakiem, a jednocześnie podziwiać przyrodę Bieszczad. Polecamy trasę z miejscowości Bereżki do Schroniska Politechniki Warszawskiej. Na miejscu para młoda może się przebrać, jeśli nie będą chcieli od parkingu iść w strojach ślubnych. Chociaż polecamy, bo po drodze są piękne łąki. Może nawet bedą pasły się na nich zwierzęta.

 

Trasa zajmie około 1,5-2h w jedną stronę.


Sesja nad Jeziorem Solińskim w Bieszczadach

 • Nad jeziorem znajdziecie wiele przystani, przy których można fotografować. Uważajcie jednak, bo dużo z nich jest prywatna i trzeba porozmawiać z właścicielami o możliwości zrobienia sesji na kei. U nas nie było problemu z tym, by skorzystać z prywatnego pomostu.

 

 • Jednak dobrze jest odjechać kawałek i znaleźć takie miejsce, by mieć widok i na Solinę, i na pobliskie góry. Nam się udało znaleźć kilka punktów widokowych na trasie, w tym najlepszy Punkt widokowy Jawor. Idealne miejsce na zachód słońca, widok na jezioro, górzyste tereny i parking tuż obok.

 


Zdjęcia w Tatrach polskich i słowackich

Sesja ślubna w Tatrach to marzenie wielu par młodych, jak również fotografów. W tym, to nadal nasze wielkie marzenie, by więcej naszych par dało się nam namówić na sesje na tatrzańskich szlakach. Nie jest to jednak takie proste, bo trzeba się do takiej wycieczki porządnie przygotować.

 

Więcej o tym, jak przygotować się na sesję w Tatrach i gdzie warto zatrzymać się na zdjęciach piszemy w tym artykule:

SESJA ŚLUBNA W TATRACH

 

 • Sesja ślubna/narzeczeńska w Tatrach po polskiej stronie wymaga wykupienia pozwolenia na fotografowanie w parku, o czym pisaliśmy wyżej

 

 • Po słowackiej stronie do niedawna nie było opłat, ale i to się zmienia! Latem 2022 roku pojawiła się informacja, że TANAP będzie pobierać opłatę za sesję ślubną w wysokości 100 euro. Szukaliśmy takiej informacji na oficjalnej stronie, ale nic nie znaleźliśmy. Radzimy jednak dokładnie sprawdzić tę informację przed sesją w słowackich Tatrach, bo wszystko może się jeszcze zmienić.

 

 • Jeśli szukacie miejsc, w których można bezkosztowo wykonać sesję w Tatrach polskich, to polecamy szukanie miejsc widokowych (np. okolice Bukowiny Tatrzańskiej, Głodówka)

 

 • Znana wszystkim Łapszanka, którą mamy poniżej też na zdjęciach, jest niestety już ogrodzona i prawdopodobnie nie będzie już można wykonywać tam zdjęć.

 

Kilka tras wartych odwiedzenia. Pamiętajcie, że każda z nich wymaga odpowiedniego przygotowania. W końcu idziemy w góry!

Polskie Tatry

 • Rusinowa Polana
 • Dolina Chochołowska
 • Dolina Kościeliska
 • Kopieniec Wielki
 • Morskie Oko
 • Dolina Pięciu Stawów
 • Grześ
 • Kasprowy Wierch

 

Tatry Słowackie

 • Miejscowość Żdiar
 • Jezioro Szczyrbskie
 • Popradzki Staw
 • Zielony Kieżmarski Staw
 • Dolina Białej Wody

 


Plener na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska obfituje w miejsca, które z pewnością warto odwiedzić. Poniżej przedstawiamy te, które według nas są warte uwagi. Znajdziecie tu mnóstwo skał, a wśród nich także zamki, które mogą stać się pięknym tłem dla zdjęć.


Sesja na Górze Zborów

 

 • W miejscowości Podlesice znajduje się jedna z najsłynniejszych w tej części kraju góra

 

 • Wejście na nią zajmuje jakieś 15-20 minut od parkingu. I to jest zarówno plus, jak i minus tego miejsca.

 

 • Na Górze Zborów nigdy nie jest pusto. Im częściej tam jeździliśmy, tym gęściej się robiło na szczycie. Przyjeżdżają tu pary na sesje narzeczeńskie, plenery ślubne, fotografowie przyrody a także wspinacze. Ostatnim razem było około 16 fotografów chcących sfotografować swoje pary! I chociaż jest dość miejsca, by pomieścić wszystkich, to jednak nie sprzyja to parom, które krępują się innych osób.

 

 • To miejsce jest idealne na wschody i zachody słońca, ale obawiamy się, że o każdej porze jest tu tłoczno (chociaż pewnie o poranku mniej)

 

 • Jak do tej pory, nie było żadnych opłat zarówno za parkowanie, jak i wstęp na górę

 

Więcej zdjęć z Góry Zborów:

AGNIESZKA + MARCIN | SESJA POŚLUBNA NA GÓRZE ZBORÓW


 

Sesja na Zamku Olsztyn koło Częstochowy

A raczej ruiny Zamku Olsztyn koło Częstochowy to świetne miejsce na plener. Zdecydowanie polecamy nie tylko sam teren zamku, ale okoliczne Sokole Góry, z których rozpościera się widok na pobliskie ruiny.

Więcej zdjęć z pleneru z Zamku Olsztyn znajdziecie tutaj:

KLAUDIA + PIOTR | SESJA POŚLUBNA NA ZAMKU OLSZTYN


Sesja na Pustyni Błędowskiej

 • Niech Was nie zmyli nazwa, bo nasza polska pustynia wcale taka pusta już nie jest. To miejsce owszem, rozległe, ale już coraz bardziej zarośnięte. Jednak nie można odmówić klimatu.

 

 • Na Pustynie Błędowską można dostać się albo od strony punktu widokowego Dąbrówka, lub od Róży Wiatrów. Nam spodobał się klimat od strony Dąbrówki i tam właśnie wykonaliśmy sesję. Przyjechaliśmy w okolice miejscowości Chechło.

 

 • Miejsce nadaje się zarówno na wschód słońca, jak i na zachód.

 

 


Miejskie sesje – polecane miejsca na sesję w miastach

Miejskie plenery mają w sobie mnóstwo uroku. Połączenie architektury, klimatu danego miejsca, to wszystko tworzy niesamowite tło dla zdjęć. Można zrobić plener w postaci spaceru, pójść do ulubionej kawiarni czy śladami wspólnych studenckich randek…

 

Pokażemy Wam nasze ulubione miejsca i liczymy, że znajdziecie wsród nich te, które uczynicie tłem do swojej opowieści.

 


Sesja w Krakowie

 • Zdjęcia na Kazimierzu w Krakowie
 • Spacer fotograficzny po Runku w Krakowie i pobliskich uliczkach
 • Sesja w okolicach Wisły
 • Zdjęcia na Podgórzu, na Kładce Ojca Bernatka
 • Sesja na Kopcu Kraka z widokami na zachodzące słońce nad Krakowem

JUSTYNA + MICHAŁ | SESJA NARZECZEŃSKA NA KAZIMIERZU

KAROLINA + MATEUSZ | PLENER NARZECZEŃSKI NA ZAKRZÓWKU I NA STARYM MIEŚCIE W KRAKOWIE

 


Sesja w Warszawie

 • Sesja w Łazienkach Królewskich
 • Plener w Wilanowie
 • Zdjęcia w Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej
 • Spacer ulicami Starego Miasta
 • Sesja w okolicach Placu Piłsudskiego, z Pałacem Kultury i Nauki w tle
 • Zdjęcia w pobliżu Hotelu Bristol i ulicy Karowej oraz ze słynnym wiaduktem im. Stanisława Markiewicza

Przykładowe plenery w Warszawie:

PATRYCJA + KRZYSZTOF | SESJA ŚLUBNA W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH W WARSZAWIE

PATRYCJA + RAFAŁ | SESJA POŚLUBNA W CENTRUM WARSZAWY

ELIZA + GIUSEPPE | SESJA NARZECZEŃSKA NA STARYM MIEŚCIE W WARSZAWIE

 

 

 

 


Sesja w Puławach

 • Sesja w Parku Czartoryskich w Puławach i tu polecamy, np.:
  • Zdjęcia obok Muzeum Czartoryskich
  • Sesja przy Świątyni Sybilli w Puławach
  • okolice Domu Gotyckiego
  • Pałac Marynki i Bramę Rzymską

Przykładowy plener ślubny w Puławach:

WIOSENNA SESJA ŚLUBNA W PARKU CZARTORYSKICH W PUŁAWACH

 

 


Sesja w Katowicach

 • Sesja na Nikiszowcu w Katowicach
 • Zdjęcia na tle słynnego Spodka
 • Miejski plener w okolicach Międzynarodowego Centrum Kongresowego

Przykładowa sesja na Nikiszowcu:

ASIA + JANEK | SESJA NARZECZEŃSKA NA NIKISZOWCU W KATOWICACH

 

 

 


Sesja w Łodzi

 • Sesja industrialna w Łódzkiej Manufakturze
 • Zdjęcia w okolicach dworca w Łodzi

Przykładowa sesja w Łodzi:

PATI + KRZYŚ | SESJA POŚLUBNA W ŁÓDZKIEJ MANUFAKTURZE

 

 


Sesja w Kielcach

 • Sesja w okolicach Pałacyku Zielińskiego
 • Zdjęcia w kieleckich kawiarniach
 • Sesja w kieleckim parku
 • Zdjęcia w Muzeum Narodowych w Kielcach
 • Plener w Ogrodach Włoskich
 • Zdjęcia na Kadzielni
 • Sesja na Stadionie

Przykładowy plener w Kielcach:

SESJA ŚLUBNA W MUZEUM NARODOWYM W KIELCACH

 

 

 


Inne ciekawe miejsca na sesję

 • Sesja w winnicy koło Sandomierza w Winnicy Sandomierskiej
  • brak opłat za sesję (przynajmniej nic nam o takowych nie wiadomo)
  • najlepiej jest zadzwonić i umówić się na zdjęcia; dodatkowo warto podpytać właścicieli w jakim stanie jest roślinność winnicy
  • po rozmowie z właścicielami jest możliwość przebrania się w suknie w jednym z budynków winnicy
  • miejsce

NATALIA + SZCZEPAN | SESJA POŚLUBNA W WINNICY

 • Pole Lawendy w Małopolsce – Ogród Pełen Lawendy
  • miejsce bardzo oblegane, ponieważ spotkacie na polu zarówno fotografów ślubnych, jak i dziecięcych, a nawet osoby fotografujące psy; ale jakimś cudem udaje się zrobić wiele kadrów bez ludzi w tle
  • sesję wykonacie tam tylko w określonym czasie, zgodym z rozrostem roślinności – w okolicach lipca
  • dokładne informacje o otwarciu sezonu na sesję znajdziecie na oficjalnej stronie
  • właściciele ogrodu są bardzo elastyczni i jest możliwość umówienia się na sesję na polu także poza oficjalnymi godzinami
  • oficjalne godziny otwarcia od 10-21, dla chętnych od 4 rano
  • adres Ostrów 167, 32-112 Klimontów
  • cennik z roku 2022 – 180 zł sesja ślubna, wstęp 18 zł od 4-10, 90 zł sesja ślubna, wstęp 9 zł od 10-21

KAMILA + MATHIEU | SESJA NARZECZEŃSKA PACHNĄCA LAWENDĄ

 

 • Sesja w Cegielni Rzucewo nad morzem
  • bardzo ciekawy teren, na którym znajdziecie wiele miejsc do fotografowania w klimacie industrialnym, ale nie tylko. Cegielnia ma własną prywatną plażę, która może stać się ciekawym miejscem na sesję
  • w naszym przypadku sesja odbyła się dokładnie w tym samym miejscu, w którym para młoda miała wcześniej wesele, dlatego nie wiemy na jakich zasadach można umówić się na sesję w tym miejscu

PAULINA + KONRAD | DESZCZOWY PLENER ŚLUBNY W CEGIELNI RZUCEWO

 

 • Sesja nad Jeziorem Rożnowskim w Małopolsce
  • piękne tereny, które przywodzą na myśl jeziora w Skandynawii

MONIKA + CHRIS | PLENER NAD JEZIOREM ROŻNOWSKIM

 


Jeśli tu dotrwaliście, to gratulujemy wytrwałości i obiecujemy, że to nie koniec. Sukcesywnie będziemy dodawać nowe miejscówki, bo to nie koniec najpiękniejszych miejsc na sesje fotograficzne w Polsce.

 

PS Jeśli macie ochotę dopisać coś do tej listy, to zachęcamy do komentowania. Chętnie dowiemy się, które miejsca Wy wybieracie na sesje.

Pozdrawiamy

Marysia & Karol